آمار سايت
امروز : 703
ديروز : 841
ماه : 0
سال جاری : 0
 
  درباره سازمان
تاسیس سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری تبریز، در آبانماه سال 1380 مطرح و در بهمن ماه سال 1381 اساسنامه تصویب شده توسط شورای اسلامی شهر تبریز با تایید وزیر کشور رسیده و جهت اجرا و اقدام به شهرداری تبریز ابلاغ شد.
اولین جلسه شورای سازمان در خرداد 1382 تشکیل و اعضای اولین هیات مدیره رسمی و قانونی سازمان انتخاب و شروع به کار کردند.
اين سازمان از بدو تأسيس كار ارائه خدمات به ارگانهاي شهرداري تبریز به صورت مکانيزه و Online را به عهده گرفت. و در قالب فعاليتهاي توليد، پشتيباني و نگهداري سيستم هاي نرم افزاري و سخت افزاري شهرداري مرکزي، مناطق و سازمانها و شركتهاي وابسته به شهرداري تبریز و آموزش كامپيوتر در مركز آموزش كامپيوتر سازمان به پرسنل شهرداري و شهروندان تبریزي به طور روزمره در حال ارائه خدمت به همشهريان عزيز مي باشد.

از جمله خدماتي كه در سوابق سازمان فاوا درج شده است مي توان به موارد زير اشاره كرد:

پروژه طرح جامع:

پروژه طرح جامع به منظور گسترش خدمات و ارائه سرويس هاي غير متمرکز جهت جوابگويي به نيازهاي روز شهرداري تبریز در دست اقدام قرار گرفته و پس از خاتمه با برخورداري از تواناييها MIS جايگزين سيستم هاي کامپيوتري Main گرديد.

پروژه اطلاعات جغرافيايي شهري:

پروژه اطلاعات جغرافيايي شهري از سال 79 در دستور کار شهرداري قرار گرفت، و به منظور ايجاد پايگاه لازم جهت توليد نقشه هاي ديجيتالي شهر تبریز قراردادهايي با شرکت هاي معتبر منعقد شد. هم اکنون نقشه هاي رقومي شهر تبریز در سيستم UTM در دسترس مي باشد و امور عمران شهري و ساير ارگانهاي نيازمند از اين نقشه ها بهره برداري مي نمايند.

پروژه تکمیل نقشه ها :

کار تکميل نقشه ها با اطلاعات توصيفي و لايه هاي اطلاعاتي تاسيسات عمده شهري در دست اجرا است. در زمينه تکامل پايگاه اطلاعات GIS علاوه بر خدمات تکميل شده، پيمانكاران توانمند و پرسنل مجرب سازمان در اين زمينه ها فعالند.

پشتيباني تجهيزات سخت افزاري :

سازمان رسالت پشتيباني تجهيزات سخت افزاري ارگانهاي شهرداري را نيز بر عهده دارد که در اين زمينه علاوه بر رفع اشکالات روزانه دستگاه هها، کار سرويس هاي دوره اي، ارتقاء دستگاهها و تعويض قطعات معيوب و کار ويروس زدايي بر عهده اين سازمان مي باشد.

توليد سيستمهاي نرم افزاري :

سازمان با توليد سيستمهاي نرم افزاري، حوزه خدماتي خود را به ساير شهرهاي استان تبریز و شهرداري هاي استان نيز گسترش داده است.

سایر خدمات :
همچنين پروژه هاي ICTMP ، استراتژي GIS ، شبكه اختصاصي فيبر نوري شهرداري تبریز، ويدئو كنفرانس، اتوماسيون اداري، سيستم شهرسازي، سيستم WEB GIS و همايش­هاي شهروند الكترونيكي از افتخارات اين سازمان در راستاي خدمت رساني به شهروندان تبریزي مي باشد.
برنامه پنجساله شهرداري تبريز در سال 1379 و در حالي تهيه و تدوين شد كه پيش از آن هيچ تجربه‏‏اي حتي مشابه، در شهرداري تبريز صورت نگرفته بود و نمونه‏هاي كاري از اين دست هم تنها به تجربه شهرداري تهران محدود مي‏‏شد .

اينكه شهرداري تبريز بعنوان دومين شهرداري در سطح كشور، اقدام به چنين برنامه‏اي نموده است. بي شك از افتخارات مجموعه شوراي شهر و شهرداري تبريز مي باشد .

دستيابي به چنين برنامه هاي فراگيري كه اهداف مهم شهرداري در پنج سال آتي در آن تعريف شده باشد و همچنين سطح طرحها و پروژه هاي با قابليت اجرايي و قابل وصول دقيقا مشخص شده باشد دست كم از دو جنبه اساسي، كاري بس دشوار بوده است .

جنبه نخست به صورت فقر درادبيات موضوعي تدوين اينگونه برنامه ها و نا آشنايي نسبي به روش شناسي تنظيم و جمع بندي مشكلات و سياستهاي اجرايي خودنمايي مي كند. جنبه ديگر نيز نقصان در زمينه اطلاعات به هنگام و صحيح از مجموعه فعاليتهاي متنوع شهرداري مي باشد .

ابهام و ترديد در خصوص مباني آماري ـ اطلاعات مورد استفاده در تدوين اين برنامه كه معلول ساختار هاي سنتي ثبت و ضبط وقايع و فعاليتهاي سازماني مي‏باشد، شهرداري تبريز را برآن مي دارد تا به اين ركن اساسي برنامه ريزي ها و تصميم گيري ها توجهي در خورد و شايسته معطوف دارد.خطاهاي اطللاعاتي در تدوين برنامه اول پنجساله بويژه آنكه در دامنه مجاز اينگونه خطاها واقع شده باشند در طول سالهاي برنامه (84 ـ 80 ) و به هنگام نگاهي تفضيلي تر و اجرايي تر با پشتوانه اطلاعات و آماري صحيح، بدون شك قابل تعديل و اصلاح خواهند بود. بر اين اساس شهرداري تبريز در سال 1380 در راستاي پاسخگويي علمي، نظام مند و مستمر، به نيازهاي اطلاعاتي خود كه مبتني بر روش شناسي تكنولوژي اطلاعات و متكي برتكنولوژي رايانه اي باشد. مصمم به تدوين و اجراي طرح جامع انفورماتيك در شهرداري تبريز گرديد .

در اين راستا، مروري مجدد بربرنامه پنجساله و اهداف آن با دخالت دادن مولفه اطلاعات و آمار به عنوان يك زيرساخت اساسي در تدوين و عملي ساختن برنامه هاي مختلف و در چارجوب نگرش انفورماتيكي، مي تواند توجيهات لازم و كافي در زمينه استقرار سازمان آمار و فناوري اطلاعات براي عملي ساختن ايده طرح جامع انفورماتيك شهرداري تبريز را ارايه نمايد .

در تمام اهداف تعيين شده براي برنامه پنجساله شهرداري تبريز گاه به وضوح و گاه تلويحاً به «فقدان آمار و اطلاعات» به عنوان بارز ترين معضل بر سر راه اقدامات اصولي و برنامه ريزي كار آمد اشاره گرديده و راه برون رفت از عدم كارايي حوزه هاي فعاليتي مختلف، در تهيه «طرحهاي جامع موضوعي » جستجو شده است. اين در حالي است كه هر گونه طرح جامعي خود متكي بر شناخت آماري از شهر و فعاليتهاي جاري در آن مي باشد. و به نظر مي رسد اين يك تسلسل و دور باطل است كه ما براي رفع مشكلات كه ناشي از فقدان اطلاعات مي باشد، به راه حلي متوسل شده ايم كه آن نيز احتياج به اطلاعات دارد .