fava@tabriz.ir
  معاونت فنی و زیرساخت - Infrastructure Dep
 

در این معاونت کلیه فعالیت های مرتبط با تامین، پیاده سازی و اجرای زیرساخت های فنی و ارتباطات بیسیم و با سیم شهرداری تبریز صورت پذیرفته و شرکت در جلسات کمیته فنی سازمان و اجرای مصوبات این کمیته در راستای توسعه خدمات شبکه و ارتباطاتی و نیل به اهداف دولت و شهر الکترونیکی از وظایف این معاونت می باشد. این معاونت دارای دو اداره به ترتیب زیر می باشد :
اداره مرکز داده
اداره شبکه

ویژگی های عمومی مرکزداده شهرداری تبریز

باتوجه به لزوم ارائه خدمات پایدار به مشتریان سازمانی و غیر سازمانی طراحی و راه اندازی این مرکز از آخرین
متدهای استاندارد استفاده گردیده ئ به نوعی با تجهیزات همه جانبه آماده سرویس دهی شده است .
در ذیل به بخشی از ویژگیهای عمومی و اختصصای این مرکز اشاره میشود :
 امنیت اطلاعاتی (IT Security).
 پایداری خدمات (Business Continuity).
 سیستم مونیتورینگ پیشرفته (Network Operation Center) NOC.
 سیستم پشتیبانی پس از فروش بصورت 24 ساعته(24/7 Tech Support) .
 استفاده از آخرین تکنولوژی در طراحی دیتاسنتر.
 موقعیت جغرافیایی مناسب. 

ویژگی های مهم:
• تامین نیروی برق از دومنبع تغذیه متفاوت
• مجهز بودن مرکزداده به برق پشتیبان UPS با ظرفیت 360 کاوا
• مجهز بودن مرکز داده به ژنراتور
• مجهز بودن مرکزداده به سیستم اعلام و اطفاء
• مجهز بودن مرکزداده به سیستمهای اهراز هویت ودوربین های مدار بسته
• مجهز بودن مرکز داده به دستگاههای امنیتی از جمله فایروال ، آنتی ویروس ، آنتی Spam IDS, IPS ,
• مجهز بودن مرکزداده به دستگاهها و سامانه های پیشرفته ذخیره و بازیابی
• مجهز بودن مرکزداده به سامانه های مانیتورینگ
• مجهز بودن مرکزداده به دستگاههای پیشرفته سرمایشی
• در نظرگرفتن ظرفیت بالا در تعداد رک برای منطقه شمالغرب
• درنظر گزفتن سرورهای متعدد پرقدرت HP برای خدمات هاستینگ
• دسترسی به اینترنت و پهنای باند بالا به عنوان یکی از اصلهای مرکزداده برای خدمات رسانی
• دسترسی فیزیکی به سرورهای ارائه شده به مشتری
• در نظر گرفتن تجهیزات پشتیبان اعم از خدمات سخت افزاری و نرم افزاری برای پایداری سرویسها

میزبانی سرور Co-Location
یکی از امکانات کارآمدی که در مراکز داده به وجود آمده است، امکان اشتراک فضا برای موسسات و سازمان‌های بزرگ است. با استفاده از این امکانات، سازمان‌ها و موسساتی برای ارایه اطلاعات خود ، می‌توانند بسته به نیاز خود یک یا چند سرور مرکزی را در مرکز داده‌های مورد نظر خود مورد استفاده قرار دهند.
استفاده از خدمات یک مرکز داده‌ی ایمن، بهترین راه برای بهره‌مندی از مزایای سرورهای مرکزی است. در مراکز داده می‌توان با بهره‌گیری از فضای مجهز به امکانات پیشرفته امنیتی، تهویه هوا و کنترل رطوبت، فضاهای اختصاصی برای قرارگیری سرورها، سیستم‌های پیش‌گیری از آتش‌سوزی، سیستم تامین برق اضطراری و ... از قرار گرفتن سرورها در مکانی مناسب اطمینان حاصل کرد. افزون بر این، مراکز داده می‌توانند امنیت اطلاعاتی سرورها را تا حد بسیار زیادی تضمین کنند.

سرور مجازی اختصاصی Virtual Private Server
خدماتی است با امکانات سخت‌افزاری اختصاصی و قابل گسترش بر روی مجموعه‌ای از سرورهای پرتوان که امکان گسترش منابع سخت‌افزاری را برای مشترک فراهم نموده و همچنین با بهره‌گیری از کنترل پانل امکان مدیریت سرور را از راه دور تامین می‌نماید.
سرور خصوصی مجازی (Virtual Private Server) بیشتر امکانات یک سرور واقعی را داراست اما حدود سخت افزاری آن بوسیله نرم افزارهای مخصوص به صورت مجازی تعیین شده است.
سرور خصوصی مجازی مناسب برای کسانی می‌باشد که به یک سرور اختصاصی (Dedicated Server) جهت وب سایت یا وب سایت های خود نیازمند می‌باشند، اما توان یا توجیه اقتصادی اجاره یک سرور اختصاصی کامل را ندارند.
در اين سرويس هر يك از سرورهای مجازی كاملا مانند يك سرور فيزيكی شبكه مشاهده مي شوند. همچنين يک سرور مجازی نسبت به يک سرور اختصاصی معادل خود در منابع سخت افزاري به علت استفاده از سخت افزار بهتر در سرور مادر و دسترسی به منابع اضافی در سخت افزار اشتراکی، داراي کارايی بهتر و بالاتری می باشد.

سرور اختصاصی Dedicated Server
خدمات سرور اختصاصی، امکانی کارآمد برای موسسات و سازمانهای بزرگی است که بدلایل مختلف از قبیل ضرورت امنیت و پایداری بالا برای اطلاعات و خدماتشان نمی خواهند از سرورهای اشتراکی با دیگران استفاده نمایند. در این نوع سرویس امکانات متنوعی برای سرویس گیرنده فراهم می شود که از آن جمله می توان به اختصاصی بودن سرور برای مشتری، فضای نگهداری بالا، امکان داشتن ترافیک بالا، تسلط و کنترل کامل بر روی سرور اختصاص یافته، تهیه نسخه پشتیبان (Back Up) از اطلاعات و داده های سازمان و امکان مدیریت سرور اختصاصی اشاره کرد.
بهره‌مندی از این ویژگی‌ها سبب شده است تا بسیاری از سازمان‌های بزرگ داشتن یک سرور اختصاصی را در مرکز داده‌ای ایمن بسیار به صرفه‌تر از استفاده از فضا بر روی سرورهای مشترک بدانند.
ویژگی های مهم
مرکز داده شهرداری تبریز برای حفظ امنیت سرورهای مورد استفاده اقداماتی شامل : تامین امنیت فیزیکی و امنیت اطلاعاتی کامل با تکیه بر Firewall ، تامین قفسه‌های طبقه‌بندی شده با قفل‌های مطمئن و پیاده سازی استاندارد امنیت اطلاعات ISO ۲۷۰۰۱ اقدام نموده است.
استفاده از امکانات یک مرکز داده‌ی داخلی اختصاصی افزون بر کاهش هزینه‌های سازمان‌ها، امکان کنترل، نظارت، بهره‌مندی از خدمات پشتیبانی، بهره‌مندی از سرعت دلخواه و آسودگی خاطر از امنیت سرورها و اطلاعات را برای سازمان ها و مشتریان فراهم می نماید.