fava@tabriz.ir
 
 
تاریخ : چهارشنبه 4 تير 1399     |     کد : 1199

توسط کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر انجام شد

بررسی نقش و جایگاه سازمان فناوری در حوزه شهرسازی و معماری

در کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی کلانشهر تبریز نقش و جایگاه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری در حوزه شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش امور ارتباطات فاوا، در نشستی که با حضور دکتر بابابی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر، دکتر اکبرنژاد عضو محترم شورای اسلامی شهر و مدیران و مسئولین شهرداری تبریز در سازمان فناوری برگزار شد نقش و جایگاه فاوا در حوزه شهرسازی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در ابتدا دکتر بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر با اشاره به لزوم استفاده از فناوری های نوین برای ثبت اطلاعات شهرداری تبریز گفت: امروزه نقش و جایگاه فناوری نوین درفرایند دستیابی به توسعه بیش ازگذشته هویدا شده است و معماران و طراحان ساختمانی درپی یافتن راهکارهای جدید جهت تامین زندگی مطلوب برای انسان هستند.
وی تاکید کرد: در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که سرعت انتقال اطلاعات و سرعت تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نسبت به چند دهه گذشته بالاتر رفته است، بنابراین درک، تحلیل و تصمیم گیری در مورد اتفاقات زمانه نیازمند استفاده حداکثری از سامانه‌های مدیریت هوشمند است.
طوماری سرپرست سازمان فناوری با تاکید بر نقش فناوری گفت: تحقق چشم انداز توسعه معماری کلانشهرها بدون بکارگیری فناوری ممکن نیست.
وی خاطر نشان کرد:  این گونه رویکردهای فناورانه نیازمند آن است که در یک همگامی و هماهنگی از نظر نرم افزاری و سخت افزاری باشیم، زیرا نمی‌توان انتظار داشت که نظام فکری در مورد درک و تحلیل مسائل شهر در قالب یک نظام سنتی پیش برود، اما برای گردآوری اطلاعات و ارائه برخی خدمات، از فناوری‌های به روز استفاده کنیم.
طوماری افزود: برای رسیدن به هدف نهایی هوشمندسازی، نمی‌توان محدود به ساختار درون شهرداری بود زیرا سازمان‌ها و نهادهای مؤثر و دخیل دیگری نیز در مجموعه مدیریت شهری وجود دارد که چنانچه با این سامانه هوشمند هماهنگ نباشند، چالش‌های مختلفی پیش روی مدیریت شهری قرار می‌گیرد.
سرپرست فاوا اظهار کرد: باید در فرآیند هوشمندسازی روابط بین سازمانی، بین نهادی و بین بخشی دیده و بسترسازی‌های فرهنگی و اجتماعی انجام شود؛ اینکه هم به شهروندان آموزش دهیم، هم به اندازه کافی اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهیم و هم هوشمندسازی را به عنوان موضوعی جاری و ساری در امور مدیریتی ببینیم، کافی نیست.
وی با بیان اینکه موضوع عمیق‌تر از یک راه اندازی سامانه است، افزود: وجود یک سامانه حتی با به‌کارگیری آخرین فناوری‌های در دسترس و با وجود بهترین زیرساخت‌ها در درون شهرداری، تنها بخشی از کار است، آموزش شهروندان و هماهنگی با سایر نهادها نیز نیاز به بسترسازی و هماهنگی دارد تا به نتیجه برسد.
سرپرست فاوا گفت: چنانچه ساختار مدیریت واحد شهری، یک نمونه ایده آل از نظام مدیریتی باشد، هرکدام از اجزا سیستم باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند تا هدف هوشمندسازی به نتیجه نهایی برسد.
شکور اکبر نژاد دیگر عضو کمیسیون معماری و شهر سازی شورای اسلامی شهر تبریز ضمن تاکید بر پتانسیل های داخلی شهر گفت: دانشگاه تبریز و دانشگاه سهند که در عرصه بین‌المللی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و همچنین شرکت های دانش بنیان در خود استان توانمندی‌های بالایی دارند  که میتوان از ظرفیت آنها استفاده کرد.

اکبرنژاد با بیان اینکه اگر تکنولوژی برتر در کشور وجود ندارد می‌توانیم با همکاری سایر شهرها از توانمندی کشورهای دیگر به خصوص کشور های همسایه استفاده کنیم گفت: اگر همتی در داخل وجود داشته باشد بهترین توانمندی‌ها در خود استان وجود دارد.
وی با اشاره به لزوم تغییر نگرش در کنترل ساخت و ساز غیر مجاز گفت: با ایجاد نگهبانان و بازرسان متعدد نمیتوانیم  از وقوع جرم جلوگیری کنیم بلکه با ایجاد سازوکار همکاری و نظارت مردمی و هوشمند‌سازی سیستم این کار انجام شدنی است.

 


آلبوم تصاویربررسی نقش و جایگاه سازمان فناوری در حوزه شهرسازی و معماری

.
.
.
.
.
.
.
PDF چاپ چاپ
 
عضویت در باشگاه