دوشنبه 17 مرداد 1401
سال 99 سال جهش تولید سال 99 سال جهش تولید

صفحات داخلی

تاریخ : سه شنبه 7 تير 1401
کد 1454

مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در گفتگوی تلویزیونی با برنامه تبریزیم:

تقویت زیرساخت های فناوری اطلاعات، کلانشهر تبریز را به سمت هوشمندسازی سوق می دهد

مهندس کاظمی، مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز با حضور در برنامه تلویزیونی تبریزیم، به ارائه تعریفی جامع از شهر هوشمند پرداخت و شاخصه ها و نیازهای اصلی هوشمند سازی در کلانشهر تبریز را مطرح و به اقدامات سازمان فاوا در این خصوص اشاره نمود.
مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در گفتگوی تلویزیونی با برنامه تبریزیم به اهمیت جایگاه فناوری اطلاعات اشاره نمود و گفت: فناوری به عنوان یک راه با صرفه تر در برابر روشهای سنتی دارای اهمیت خاصی است و بر شاخصهایی تأثیر می‌گذارد که همگی از شروط اولیه موفقیت برای سازمانهای امروزی به شمار می‌روند.
وی افزود: مشارکت بیشتر در تصمیم‌گیری، افزایش سرعت تصمیم‌گیری، افزایش سرعت شناسایی مسائل، کاهش ارتفاع هرم سازمان، بهبود هماهنگی و افزایش کارکنان متخصص، تنها برخی از تأثیراتی هستند که فناوری اطلاعات و سیستمهای اطلاعاتی بر برخی از سازمانها می گذارند.
کاظمی تاثیر سیستم فناوری اطلاعات را بر ارائه خدمات مطلوب، موثر عنوان کرد و ابراز داشت: مشاغل، مهارتها ، فرهنگها، همه و همه تحت تأثیر فناوری قرار گرفته اند.
مدیر عامل سازمان فناوری به تعریف جامعی از شهر هوشمند پرداخت و خاطر نشان کرد: شهرهای هوشمند اساسا انسان محور بوده و شهروند در آن نقش اساسی دارد نخستین ساز و کاری که در شهرهای هوشمند کشور باید فراهم شود و مسئولان شهری به آن توجه کنند، نهادینه کردن تفکر انسان محوری در مدیریت شهرها به ویژه کلان شهرها است در واقع شهر هوشمندچارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، ایجاد شده است.
محمدرضا کاظمی در بخش دیگری از سخنان خود به تجمیع دکل های مخابراتی اشاره نمود و افزود:  با افزایش روزافزون خدمات الکترونیکی و بالا رفتن ترافیک داده های همراه در شهر تبریز و تقاضای پهنای باند بیشتر با ترافیک اینترنت مواجه هستیم که در همین راستا این سازمان با اپراتورهای همراه تعاملات لازم را داشته است تا با ایجاد بستری مناسب دکل های مخابراتی قدیمی تک اپراتوره را از سطح شهر جمع آوری کرده و دکل های نسل جدید مخابراتی و با امکان بهره برداری همزمان سه اپراتور را جایگزین آنها کند.
وی ادامه داد: در همین راستا سال 1400 برای اولین سال آغاز این طرح سال قابل قبولی بوده و برغم وجود چالش های مختلف شهری، 16 دکل مخابراتی با امکان پوشش سه اپراتور در سطح شهر تبریز به بهره برداری رسیده است که در صورت عدم اجرای تجمیع بایستی تعداد 48 دکل برای این پوشش احداث میشد ولی اکنون ما با یک سوم فضای استفاده شده پوشش بهتری ارایه می دهیم.
کاظمی در خصوص موانع ادامه طرح تجمیع آنتن های مخابراتی توضیح داد: پوشش شبکه و احداث آنتن های مخابراتی امروزه تبدیل به یکی از نیازهای اصلی جامعه شده است و قشر جوان و نوجوان جامعه یکی از بزرگترین دغدغه مندان این موضوع هستند که ما تلاش میکنیم این دغدغه‌ها را در حد توان خود کاهش دهیم ولی با مشکلاتی مواجه هستیم که نیاز داریم برای پوشش شبکه بهتر و قدرتمندتر، شهروندان و مسئولین همکاری بیشتری داشته باشند.
مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در ادامه صحبت های خود همکاری مسئولین شهری را لازمه اصلی تجمیع آنتن های مخابراتی دانسته و اظهار داشت: متاسفانه برخی از مسئولین شهری نیز هنوز بر این باور نرسیده اند که جامعه با سرعت باور نکردنی به سمت و سوی الکترونیکی شدن حرکت میکند و پیشرفت جامعه نیاز به سرعت دادن به ساختار سازی مناسب است و عدم همکاری مسئولین شهری باعث کندی طرح توسعه در شبکه شهری شده و شهروندان و قشر جوان و دانس بنیان را با مشکل مواجه کرده است.