دوشنبه 17 مرداد 1401
سال 99 سال جهش تولید سال 99 سال جهش تولید

صفحات داخلی

تاریخ : چهارشنبه 8 تير 1401
کد 1457

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و شهر هوشمند:

لزوم توجه به تسریع خدمت‌رسانی و برنامه‌ریزی بر اساس نیازهای تبریز در طرح شهر هوشمند

سومین جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات و شهر هوشمند این شورا با حضور اعضا و کارشناسان آن در سالن جلسات سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز برگزار شد.
در این جلسه که به منظور بررسی سازوکار اجرایی شهر هوشمند برگزار شد، حجت‌الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به موضوع مدیریت واحد شهری، اظهار داشت: اینکه متولی کار و طرح شهر هوشمند مشخص شود میسر نیست مگر اینکه مدیریت واحد شهری وجود داشته باشد تا از طریق مقامات ارشدتر این اتفاق رخ دهد. مجموعه ما نمی‌تواند مصوب کند که چه کسی متولی شهر هوشمند باشد اما ما می‌توانیم در چارچوب‌های خودمان اقدام کنیم.
وی افزود: برای شروع کار، از دیتا که جزو ملزومات شهر هوشمند است شروع کنیم. باید دید آیا دیتای لازم برای ارائه خدمات در حوزه سلامت، آلودگی هوا، ذخیره انرژی و... وجود دارد؟ باید بر اساس اختیارات و اولویت‌ها به موضوع ورود کرده و موارد لازم را احصا کنیم. اگر دیتای مورد نیاز وجود نداشته باشد، نمی‌توان به پیشرفت در حوزه شهر هوشمند امیدوار بود.
حجت‌الاسلام زعفرانچیلر ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم در جلسه کارشناسان کمیسیون این موضوع بررسی شود که بر اساس نیازها، اولویت‌ها و ظرفیت‌های تبریز چه دیتاهایی برای شهر هوشمند لازم است و برای احصای آن به همکاری چه سازمان و نهادهایی نیاز داریم.
رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص اینکه آیا سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز می‌تواند متولی شهر هوشمند باشد یا خیر، خاطرنشان کرد: بعد از به دست آوردن دیتاهای مورد نیاز برای رسیدن به شهر هوشمند باید دید چه سخت‌افزار و فناوری‌هایی برای بهره‌برداری از آن‌ها و ارائه خدمات نیاز است. سپس متولی کار را شناسایی کرده و ببینیم آیا ساختار فعلی سازمان فناوری اطلاعات می‌تواند پاسخگوی نیازمان باشد یا شهرداری باید با اضافه کردن برخی معاونت‌ها و... به چارت این سازمان، ساختار لازم برای مدیریت شهر هوشمند را فراهم نماید.
وی در پایان سخنانش گفت: از سوی دیگر بایستی تعیین راهبردها صورت بگیرد تا با توجه به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های تبریز بتوانیم بهترین نتیجه را از اجرای طرح شهر هوشمند به دست آوریم. بایستی با در نظر داشتن مسائل قانونی و بودجه‌ای و همچنین توانمندی‌های مختلف، برنامه‌های کوتاه‌مدت و مورد نیازمان را در ابعاد کوچک اجرا کنیم تا شرایط سنجیده شود. بعد از اجرای آن به صورت پایلوت و حصول نتیجه مطلوب می‌توان طرح را به سطح شهر هوشمند رساند.