دوشنبه 17 مرداد 1401
سال 99 سال جهش تولید سال 99 سال جهش تولید

صفحات داخلی

تاریخ : چهارشنبه 8 تير 1401
کد 1458

دبیر کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و شهر هوشمند

زیرساخت‌های شهر هوشمند در حال ایجاد است

سومین جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات و شهر هوشمند این شورا با حضور اعضا و کارشناسان آن در سالن جلسات سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز برگزار شد.
شهرام دبیری، عضو کمیسیون فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر تبریز اظهار داشت: در کل دنیا کشورهایی که در حوزه شهر هوشمند پیشرفت کرده‌اند مشخص بوده و روندی که آن‌ها طی کرده‌اند نیز معلوم است.
وی افزود: برای اینکه به سمت شهر هوشمند حرکت کنیم و به ایده‌آل برسیم باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم که همان شبکه فیبر نوری است. اقدامات اولیه را خصوص احداث و ایجاد این شبکه انجام داده‌ایم و اگر این ۲۵۰ کیلومتر فراهم شود، مراحل بعدی اقدامات صورت می‌گیرد.
دبیری ادامه داد: ما می‌خواهیم برخی خدمات را توسط شهرداری به مردم ارائه کنیم و برای این موضوع بایستی برنامه و اهداف خودمان را اعلام کنیم. بایستی خواسته‌ها و اهدافمان در خصوص اجرای طرح شهر هوشمند مشخص باشد.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به لزوم به روز بودن خدمات و زیرساخت‌ها خاطرنشان کرد: خدمات الکترونیکی روز به روز در حال پیشرفت است و خدمات جدیدی در حال ارائه هستند. در کل دنیا نیز بدون آشنایی به این مسائل نمی‌توان فعالیت‌های روزمره را به ثمر رساند. حتی در برخی موارد نمی‌توان سفر درون‌شهری انجام داد. برای مثال در برخی شهرها حتی نمی‌شود به روش سنتی تاکسی پیدا کرد و بایستی با استفاده از نرم‌افزارها و... برای این امر اقدام کرد.
وی ادامه داد: آی‌تی ششمین صنعت بزرگ دنیا محسوب می‌شود که حتی از صنعت خودروسازی و نفت هم جلوتر است و باید ما هم در این زمینه اقدامات عملی انجام دهیم. قدم‌های اولیه خوبی برداشته شده است اما باید حرکتمان تداوم داشته باشد.