fava@tabriz.ir
تاریخ : دوشنبه 7 خرداد 1397     |     کد : 913

پاسخ به سخنان نسنجیده و غیر کارشناسی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی

روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز نسبت به محتوای مصاحبه نصر با سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی واکنش نشان داد.

جناب آقای امیر کریم‌زاد شریفی
مدیر مسوول محترم پایگاه خبری نصر نیوز
 
با سلام و احترام؛
با توجه به گفت و گوی منتشر شده توسط پایگاه خبری نصر نیوز با سرپرست محترم اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌شرقی در تاریخ 3/3/1397، جوابیه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز به تفکیک موضوعات و ادعاهای مطروحه توسط ایشان ارسال می‌گردد. لذا خواهشمند است وفق ماده 23 قانون مطبوعات، جهت تنویر افکار عمومی در آن پایگاه خبری درج گردد:
 
  1. شهرداری تبریز با توجه به مسئولیت ها و وظایف محوله در چارچوب اساسنامه مصوب وزارت کشور فعالیت می کند و حوزه کاری این سازمان مشخص بوده؛ ایجاد زیر ساخت های فناوری برای تحقق شهرداری الکترونیک، از جمله وظایف اصلی این سازمان می باشد و فرافکنی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌شرقی نسبت به سلب وظایف اصلی خود و عدم شناخت کافی از وظایف دستگاه های اجرایی در حوزه فناوری اطلاعات مشهود است.
 
 
  1. شهر الکترونیکی، شهرداری الکترونیکی، شهروند الکترونیکی، شهر هوشمند، شهروند هوشمند و شهر مجازی از جمله موضوعاتی است که شهرداری تبریز در طول بیش از یک دهۀ گذشته، همواره در پی اجرا و پیاده سازی آنها در شهر تبریز بوده و هست. انتخاب شهر تبریز به عنوان شهر برتر کشور در حوزه‌های ظرفیت‌سازی و توسعه شاخص‌های شهر هوشمند، اتوماسیون، زیرساخت و مدیریت هوشمندسازی و... در سال‌های 1393 تا 1396 که در کارنامه افتخارات شهرداری تبریز ثبت شده است، نشانگر تلاش‌های مستمر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در این زمینه می باشد و این سازمان همواره به عنوان بزرگترین دستگاه اجرایی در حوزه فناوری اطلاعات و شهر هوشمند، افتخار خدمت رسانی به شهروندان را دارد.
 
  1.  متأسفانه در سطح شهر تبریز و استان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات CIO (مدیر ارشد فناوری اطلاعات) وجود ندارد و این باعث ایجاد پیچیدگی‌های عملکردی و اجرایی و همچنین در بعضی موارد، رفتارهای غیرکارشناسی (از جمله سخنان منتشره) سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌شرقی می باشد. این امر نیز به ضرر جامعه فعال و متخصص در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات است. در حالیکه سیاست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌شرقی فقط تشکیل جلسات بی ثمر و بدون نتیجه با ارائه گزارش های تکراری بوده و هیچ گونه راهبرد مشخصی برای استان ارائه نکرده که نتیجه چنین عملکردی باعث افزایش مهاجرت نخبگان حوزه IT  به شهرهای دیگر کشور شده و در نتیجه رتبه فناوری استان کاهش یافته است.
 
  1. شهرداری تبریز و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز همواره از طرح ها و پروژه های فناورانه با قابلیت اجرایی و عملیاتی در سطح شهری و همچنین شرکت های توانمند در حوزه های شهر هوشمند حمایت کرده است و در راستای شهر هوشمند چندین تفاهم نامه با شرکت های معتبر و قدرتمند کشور منعقد کرده و در حال بسترسازی جهت اجرای طرح های پایلوت با شاخص های انرژی هوشمند، جمع آوری و دفن زباله هوشمند و پارکینگ های هوشمند می باشد.  در حالیکه هیچ پروژه و طرح مشخصی از سوی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات که قابلیت اجرایی داشته باشد به این سازمان ارجاع نشده است. در خصوص شهر هوشمند بایستی اشاره نمود که ارگانها و سازمان های مختلفی از جمله ادارات آب، برق، گاز، محیط زیست و ... در راستای هوشمند سازی دخیل بوده و عملکرد و تعامل این مجموعه می تواند اتفاق مهمی به عنوان شهر هوشمند تبریز را رقم بزند.
  1.  در خصوص BTSها و دکل های نصب شده در شهر تبریز متأسفانه اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی اطلاع دقیقی از آمار و ارقام وضعیت تلفن های همراه در شهر تبریز ندارد. در این راستا شهرداری تبریز در سال های گذشته بستر لازم را برای نصب 720 دکل مخابراتی در شهر فراهم نموده و در حال حاضر در خصوص توسعه و تجمیع دکل ها و زیباسازی آنها از لحاظ زیبایی و منظر شهری همکاری نزدیکی با اپراتورها دارد.
 
  1.  در رابطه با زیر ساخت خصوصا شبکه فیبر نوری و توسعه شبکه فیبر نوری شهری نیز متاسفانه شاهد نبود اطلاعات کافی و لازم سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی هستیم، چرا که توسعه شبکه فیبر شهری در قالب مجوز و پروانه FCP به 17 شرکت بزرگ در این حوزه از سوی وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور ارائه گردیده تا این موضوع تنها به صورت انحصاری در خدمت شرکت مخابرات ایران نباشد و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز تنها مجوز حفاری و مجوز های لازم را برای شرکت های دارای مجوز FCP ارائه می کند. تمامی شرکت های دارای مجوز می توانند در این حوزه فعالیت نمایند و عدم اطلاعات کافی سرپرست اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی در تعامل شرکت مخابرات استان و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در مورد اپراتورها باعث تأسف است. با توجه به اینکه زیر ساخت های استان در سال های گذشته انحصاراً در اختیار مخابرات استان بوده و مغایر با اهداف دستیابی به چشم انداز بیست ساله کشور می باشد، باید این انحصار شکسته شده و تمامی FCP ها، بستر لازم را برای توسعه ارتباطات در کشور در اختیار داشته باشد که مجوز لازم نیز توسط سازمان تنظیم مقررات برای FCPها صادر شده است و شهرداری مخالف انحصاری کردن خدمات ارائه شده به شهروندان عزیز می باشد که در این خصوص حمایت اداره کل ارتباطات از این انحصار قابل تأمل است.  
 
  1.  سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در حوزه اینترنت اشیاء می تواند با یک نگرش مدیریت شهری نسبت به پیاده سازی پروژه های مرتبط با آن اقدام نماید ولی متأسفانه با توجه به اظهارات ارائه شده، کلیه پیاده سازی و اجرای موضوع اینترنت اشیاء به غلط به شهرداری تبریز نسبت داده شده است؛ چرا که مدیریت هوشمند آب، انرژی (برق) و گاز خارج از حیطه وظایف شهرداری تبریز بوده و بر همگان واضح است که اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی هیچ تعاملی با سازمان ها و ارگان های مربوطه نداشته و تا به حال هیچ گونه استراتژی و سند چشم انداز مشخصی در حوزه اینترنت اشیاء و شهر هوشمند تهیه و ابلاغ نکرده است. حال آنکه شهرداری تبریز و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز بیشترین همکاری را در حوزه شهر هوشمند و استقبال از سرمایه گذاران داشته است و با تهیه سند چشم انداز شهر هوشمند تبریز توانسته هم ردیف دیگر کلان شهرهای کشور حضور چشمگیری در این حوزه داشته باشد.
 
  1. علیرغم پیگیری های مکرر این سازمان در خصوص پیاده سازی بستر های ارتباطی لازم از طریق ایجاد خطوط MPLS جهت ارائه وب سرویس استعلام کد ملی از سازمان ثبت احوال کشور و اتصال NIX ملی به مرکز داده شهرداری تبریز، هیچ اقدامی توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی صورت نگرفته و همچنان به جای رسیدگی به امورات محوله و درخواستی، این اداره کل درگیر برگزاری کارهای تبلیغاتی می باشد.