fava@tabriz.ir
 
 
تاریخ : چهارشنبه 12 دي 1397     |     کد : 954

فیضی: شهر هوشمند، شهروند محور است

احمد فیضی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در آغاز این همایش ضمن خیر مقدم گویی به حاضرین به عنوان اولین سخنران برنامه، صحبت های خود را ایراد کرد.به گزارش واحد ارتباطات سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز، احمد فیضی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز در آغاز این همایش ضمن خیر مقدم گویی به حاضرین به عنوان اولین سخنران برنامه، صحبت های خود را ایراد کرد.

شهر هوشمند، شهروند محور است
در اکثر شهرهای ایران به صورت تئوریکال یحث شهر هوشمند مطرح می شود. در بحث عملیاتی اما تا کنون اتفاق ویژه ای را شاهد نبوده ایم. در شهر تبریز امیدواریم که در سمت هوشمندسازی شهر تبریز قدم های اساسی را با همت شهرداری و سایر ارگان پیش ببریم. شهرهای هوشمند شهروند محور هستند و شهری پویا را رقم می زنند. شهری که پویا و آینده نگر باشد، در راستای هوشمند شدن قرار دارد. بحث شهرنشینی در دنیا در حال افزایش است. در سال 2014 حدود 55 درصد از مردم شهرنشین بودند و پیش بینی می شود در سال 2050 این تعداد به 75 درصد برسد. این باعث می شود تا وظایف مدیران و برنامه ریزان شهری بیش از پیش احساس می شود. حداقل 31 ابر شهر در دنیا وجود دارد و دغدغه اصلی آنها در راستای هوشمند شدن است.
 

حاشیه نشینی جزو دغدغه های شهر هوشمند است
600 شهر بزرگ دنیا 60 درصد کل تولید ناخالص داخلی را ایجاد می کنند. در کشورهای در حال توسعه 80 درصد رشد اقتصادی مورد انتظار ما در آینده در شهرها خواهد بود. بین 60 تا 80 درصد مصرفی انرژی در شهرها مصرف می شود و روشنایی شهرها به تنهایی 19 درصد برق دنیا را مصرف می کند. همچنین 50 درصد شهرهای دنیا در معرض آسیب ها و بلایای طبیعی هستند. این ها همگی ما را به سمتی سوق می دهد که وارد مقوله هوشمندسازی شویم. اگر در شهر ما خدای نکرده زمین لرزه ای وقوع بپذیرد، مسیر حرکت آمبولانس ها روی نقشه ها طراحی شده است؟ شهردار شهر تبریز به شدت در حال پیگیری مسائلی چون حاشیه نشینی هستند و این موضوع خود یکی از دغدغه های شهر هوشمند است.

برخی ها شهر هوشمند را دست نیافتنی می دانند
در سال 2018 بیش از 22 درصد از شهرها و کلانشهرهای جهان به سمت هوشمند شدن رفته اند. مبادا زمانی متوجه این موضوع شویم که همه شهرها هوشمند شده اند و ما عقب مانده ایم. یکسری شاخص ها در این بحث وجود دارد. شهرهای هوشمند در جهت حل مشکلات شهری مطرح هستند و هر شهری یکسری اولویت هایی در این زمینه دارد. در بین مدیران و فعالان آی تی برخی ها شهر هوشمند را دست نیافتنی می دانند ولی ما بستر را برای این کار فراهم می بینیم.
 

بستر لازم برای ورود بخش خصوصی را فراهم کرده ایم
حمل و نقل و ترافیک با وجود تدابیر مدیران شهری در تبریز کمتر مشکل ایجاد می کند ولی یکی از مباحثی است که باید مورد تدبیر واقع شود. پسماند و جمع آوری زباله و محیط زیست از جمله مهمترین دغدغه های ما در هوشمندسازی است. یقین بدانید با گسترش فناوری های نوین ما به راحتی می توانیم شهر تبریز را هوشمند کنیم. پیش رویداد امروز واقعی است. شهر ما نخبه های بزرگی دارد و زیرساخت ها و بسترهای بسیاری را فراهم کرده ایم. بخش مهمی از شهرهای هوشمند در جهان توسط بخش خصوصی انجام می گیرد. ما بستر لازم برای ورود بخش خصوصی را فراهم کرده ایم و اینک یکسری موارد است که باید مورد توجه
حاکمیت قرار داشته باشد. کارت های الکترونیکی و تاکسی ها آنلاین از جمله اقداماتی هستند که در حال هوشمند کردن شهر ما هستند.

چالش های پیش روی تبریز هوشمند
شهروند محوری و کیفیت زندگی، آلودگی هوا، مدیریت انرژی، سلامت شهروندان، مشکلات اجتماعی و فرهنگی، بحران های شهری، محیط زیست، کمبود منابع، مدیریت انرژی، خدمات الکترونیک یکپارچه، اقتصاد و درامدهای پایدار و حمل و نقل و ترافیک چالش های پیش روی تبریز هوشمند قرار دارند.

تنها شهرداری متولی هوشمندسازی شهر نیست
مدیریت واحد شهری و نبود آن یکی از چالش های بزرگ ماست. باید مدیران شهری در کنار هم باشند. تنها شهرداری متولی هوشمندسازی شهر نیست. اگر مالیات در اختیار شهرداری بود یقین بدانید تا کنون این اتفاق افتاده بود. نیاز است که همه باهم همکاری کنیم.  زیرساخت های بسیاری برای هوشمند شدن نیاز داریم. مرکز داده، شبکه های ارتباطی، پلتفرم داده باز و موارد بسیاری هستند که جزو زیرساخت های مورد نیاز هوشمند سازی هستند که باید در مورد شان صحبت کنیم. سرویس دیتای باز یکی از بزرگترین دغدغه های ماست. هیچ سازمانی حاضر به اشتراک گذاشتن داده های خود نیست. اگر داده بازی صورت نگیرد کسب و کاری صورت نخواهد گرفت. سرویس های باز سازمانی موضوعی است که باید به آن اعتقاد داشته باشیم.
 

رصد خانه مجازی تبریز را راه اندازی می کنیم
چشم انداز و سند راهبردی تبریز هوشمند را آماده کرده ایم. راه اندازی دبیرخانه تبریز هوشمند نیز در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات رقم خورده است و این ها از جمله اقدامات ابتدایی ما بودند. سامانه پنجره واحد مدیریت شهری، نقشه جامع شهر تبریز، سامانه خدمات شهروندی شهرسازی، هوش تجاری و داشبورد مدیریتی، سامانه شهرنما، سامانه شهربان تبریز، سامانه سپه بان و سامانه SDI سرویس هایی هستند که ما آنها را تا کنون راه اندازی کردیم. موردی چون داشبورد مدیریتی بسیار برای مدیران شهری نیاز است و ما به طور کامل آن را راه اندازی کرده ایم. رصد خانه مجازی شهر تبریز را نیز می خواهیم راه اندازی کنیم به گونه ای که با یک نگاه تصمیمات شهری اتخاذ شوند.

نیازهای اساسی تبریز هوشمند
نبود مدیریت یکپارچه شهری و عدم متولی شهر هوشمند، نبود بودجه پژوهشی، عدم باور مدیران شهری و مقاومت در برابر تغییر، عدم وجود بودجه مناسب برای توسعه فناوری و تاسیس مرکز پژوهش و آزمایشگاه شهر هوشمند نیازمندهای اساسی شهر هوشمند تبریز است و ما برای حل آنها به شدت نیاز به همکاری و مساعدت داریم.
 
 
 
 


 
عضویت در باشگاه